باید و نبایدهای مراقبت از نوزادان

باید و نبایدهای مراقبت از نوزادان

وقتی می خواهید برای بار اول بچه دار شوید با توصیه ها و پیشنهادات زیادی از جانب اطرافیان رو به رو خواهید شد و گاهی این توصیه ها به قدری ضد و نقیض است که سردرگم می شوید. البته در این بین بعضی توصیه ها بسیار مفید و کارآمد است و باید بعضی کارها را انجام ندهید تا سلامت نوزادتان به خطر نیفتد.

تخت نوزاد را با اسباب بازی ها پر نکنید

خیلی از والدین تخت نوزادان را پر از عروسک، تور، بالشتک های کوچک و ... می کنند. برای جلوگیری از احتمال خفگی نباید هیچ چیزی روی تخت کودک قرار دهید زیرا ممکن است این وسایل اضافه به هر دلیلی روی صورت نوزاد بیفتد و باعث خفگی او شود. نوزادان تازه متولد شده نمی توانند برای دور کردن این اشیاء هیچ واکنشی نشان دهید. پس تخت نوزادتان را از این وسایل دور ریختنی خلوت کنید.

به نوزادتان عسل ندهید

نباید تا قبل از یک سالگی به نوزاد خود عسل دهید زیرا عسل دارای هاگ هایی از یک باکتری با نام کلستریدیوم بوتولینوم است. این هاگ ها برای افراد بزرگسال هیچ خطری ندارد اما می تواند در روده ی نوزاد رشد کند و باعث بیماری کشنده و خطرناکی به نام بوتولیسم شود.

نوزادتان را روی صندلی ماشین قرار ندهید

محققان کانادایی توصیه می کنند بچه ها را به صورت خوابیده روی صندلی ماشین رها نکنید. زیرا نوزادان نمی توانند سر خود را نگه دارند و ممکن است سرشان افتاده و راه ورود اکسیژن را بگیرد. به این صورت نوزاد ممکن است دچار خفگی شود.

به نوزادان زیر 6 ماه شربت سینه ندهید

کودکان زیر 6 ماه نباید شربت ضدسرفه بخورند زیرا کارایی این شربت ها هنوز برای کودکان ثابت نشده است و ممکن است باعث عوارض جانبی چون افزایش ضربان قلب کودک شود. برای بهبود سرماخوردگی نوزادتان را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید. زیرا نوزاد بیمار برای بهبود تنها به استراحت و مصرف مایعات کافی نیاز دارد.

از محصولات بهداشتی معطر استفاده نکنید

نوزادان پوست بسیار حساسی دارند و نباید از محصولات بهداشتی و شوینده های معطر و دارای الکل استفاده کنند. علاوه بر آن این محصولات دارای مواد افزودنی و ترکیبات شیمیایی است و باعث ایجاد حساسیت و خارش پوست نوزاد می شود . پس برای شستشو و تمیز نگهداشتن پوست نوزادتان از محصولات آرایشی بهداشتی بدون بو و طبیعی استفاده کنید.

طلا خانم ، مجله الکترونیکی نیازمندی های بانوان

استفاده از روروئک در وضعیت بدنی نوزاد مشکل ایجاد می کند

استفاده از روروئک از سال 2004 در کانادا ممنوع شده است. متخصصان کانادایی معتقدند روروئک باعث افتادن بچه و تضعیف نیروی بدنی آنها می شود. نوزاد برای تعادل وزن پاها و کمر قوی ندارد و استفاده  مداوم از این وسایل در وضعیت بدنی او مشکل ایجاد می کند.

برای تمیز کردن گوش نوزاد از گوش پاک کن استفاده نکنید

نباید برای استفاده از گوش پاک کن آن را تا عمق گوش فرو ببرید زیرا این کار باعث آسیب رساندن به پرده ی گوش می شود . ممکن است با استفاده از گوش پاک کن واکس یا موم گوش به کانال شنوایی فرو برده شود و آن را مسدود کند . بهتر است برای تمیز کردن گوش نوزادتان از لیف حمام  استفاده کنید و بعد از آن گوش او را با دقت و به آرامی خشک کنید .

تا شش ماهگی به نوزادتان کرم ضد آفتاب نزنید

خیلی از والدین به طور زود هنگام از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند . محققان کانادایی استفاده از این کرم را برای نوزادان زیر 6 ماه ممنوع اعلام کرده اند زیرا در این سن هنوز اپیدرم پوست کاملا شکل نگرفته است و ممکن است ترکیبات ضد اشعه ماورای بنفش موجود در این کرم باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در نوزاد شود. برای محافظت از نوزادتان در مقابل نور مضر آفتاب نباید او را برای زمان طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید و لباس مناسبی به او بپوشانید.

در حالت خوابیده به بچه شیشه شیر ندهید

وقتی بچه را با شیشه شیر بخوابانید سبب خراب شدن مینای دندان و تسریع در روند پوسیدگی دندان های او می شوید. در واقع ترشح بزاق دهان باعث خنثی شدن حالت اسیدیته دهان می شود و در حالت دراز کشیدن ترشح بزاق کاهش می یابد و در این حالت روند پوسیدگی دندان زودتر صورت می گیرد. باید دندان های نوزادتان را با مسواک خیلی نرم و آب تمیز کنید . البته بعد از یک سالگی می توانید از خمیردندان مختص کودک استفاده کنید.

منبع : بیست ستون

نظرات خود را بیان کنید